Jdi na obsah Jdi na menu
 


Průjem

1. 8. 2009

Průjem

 

1.průjem ze stresu:

 

Obvykle se projeví u nově dovezeného zvířátka ze stresu po přepravě, nebo po změně prostředí a krmení. Většinou se nejedná o průjem jako takový, pouze měkké mazlavější bobky se standartním zápachem. Někteří citlivější potkani tak reagují na jakýkoliv stres, např. i na fotografování. Nástup tohoto typu průjmu je velmi rychlý, ale zároveň též velmi rychle sám odezní, až se zvířátko uklidní, není tudíž nutné s ním cokoliv dělat.

 

2.průjem z dietetické chyby:

 

U potkanů není příliš častý, ale zejména u zvířat s oslabenou imunitou nebo zvířat vyšlechtěných, popř. mláďat po odstavu se může stát, že po pozření některých krmiv(většinou namrzlá, nahnilá a jinak nekvalitní zelenina, nebo např. větší množství salátu-někteří potkani jej špatně snáší). Pomoc je celkem snadná, pokud se problém nezpraví záhy sám, stačí na 1-2 dny vysadit vodnatá krmiva (ovoce, zelenina), mléčné výrobky..podávat pouze směs obilných vloček, dietní suchary, tvrdý celozrnný chléb-většinou do 2 dnů je po problému. Pokud je průjem silnější, můžeme potkanovi dát do napáječky slabší heřmánkový čaj nebo trochu rozpuštěného živočišného uhlí. Někteří potkani mohou dostat i kousek tablety, rádi ji ohlodají. to je vhodné zejména např. u kojící samičky.

 

3.průjem infekční:

 

Jedná se o nakažlivou střevní infekci, přenášenou zvířaty mezi sebou, popř.trusem znečištěnou podestýlkou nebo krmivem.

 

a) Na vině bývají různé druhy bakterií, např. rodu Yersinia, Pseudomonas, patogenní kmeny Esterischia coli atd, popř. Clostridium piliforme (tzv. Tizzerova choroba)

 

b) Virový průjem krysích mláďat (rotavirus) - postihuje zejména mláďata ve věku 1-2 týdnů po porodu. Nelze léčit antibiotiky, pouze poskytovat pomoc (např. čistit zalepený konečník) a čekat, jestli se s tím organismus zvířat sám vypořádá.

 

c) endoparazitální průjem: průjem způsobený cizopasníky u potkanů nebývá příliš častý, postihuje zejména velmi oslabená zvířata. Může být způsoben 1/ měňavkovou (ameabae) nebo kokcidiovou nákazou. Léčba spočívá v podávání léků, které určí vet. lékař . (např. Aldifal atd.)

 

vzácněji 2/ oblými červy, tasemnicemi-  v tomto případě ale u potkanů dochází spíše k chronickým příznakům- špatná kvalita srsti, postupné hubnutí, pomalý růst mláďat atd. léčení je popsáno v článku pojednávajícím o endoparazitech.

 

Příznaky: déle trvající řídký páchnoucí trus (nezformovaný do charakteristických "bobků"), trusem znečištěný kořen ocasu a okolí řitního otvoru, potkan může hubnout(vlivem dehydratace), srst v těžším případě je zježená, slepená a matná, zvíře chátrá. U velmi oslabených jedinců může dojít i k výhřezu konečníku.

 

pomoc: Důležitý je rozbor trusu pro přesné určení obtíží. Někdy je nutná několikadenní léčba antibiotiky nebo podání prostředků proti endoparazitům, proto zaneste zvířátko k veterinárnímu lékaři se zkušenostmi s hlodavci. Ten podá podle původce průjmu vhodná antibiotika nebo antiparazitika, dále je nutné zvířátku upravit dietu - podáváme pouze směs obilných vloček, tvrdý celozrnný chléb a dietní suchary. Vyvarujeme se jakýchkoliv pamlsků, ovoce, zeleniny, mléčných výrobků. Nutný je neustálý přístup k pitné vodě, do které je vhodné přidat vitamíny a minerálie, kterých je při průjmovém onemocnění velký úbytek. Dále je vhodné přidat trochu Glukopuru na dodání energie.

 

Pozn.: v případě zanedbání se zvíře buď časem samo uzdraví (pokud je odolnější), ale také se může stav zvířete rychle zhoršovat až vézt k úhynu vlivem vyčerpání a dehydratace, je proto lepší stejně jako u jakéhokoliv onemocnění nic nezanedbat a včas navštívit vet.lékaře.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pomoc!!!

(Monika, 8. 11. 2013 16:24)

Můj potkan je nachlazený. Chci se zeptat zda to má s něčím společné??